Un număr record de medalii, obținute de sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de Haltere

La Campionatul European de Haltere, rezervat categoriilor U15 și U17, desfășurat în perioadă 10-18 August 2022 în Razyn, Polonia, lotul național de haltere al Republicii Moldova a obținut 13 medalii, înregistrând un număr record de medalii la un campionat de asemenea anvergură. La concurs au participat 29 de țări, la două categorii de vârstă.

Aug 23, 2022 - 11:06
Urmărește-ne peGoogle news

Republica Moldova a fost reprezentată de 10 sportivi, care au obținut următoarele rezultate:

• Ceornopolc Anastasia, în categoria de 81 kg U15 - medalia de aur la (proba Smuls), medalia de argint la (proba Aruncat) și medalia de argint (Total).

• Categoria U17 feminin - locul 14.

Participarea la această competiție a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării, iar sportivii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister în cadrul Galei Sportului, organizată tradițional la sfârșitul anului.

Ministerul Educației și Cercetării adresează sincere felicitări sportivilor, antrenorilor și organelor de conducere ale Federației de Haltere din Republica Moldova, urându-le noi performanțe și victorii.